Masszázs
A masszázs olyan gyógyító eljárás, amelyet kezünkkel végzünk a test felületén, meghatározott fogásokkal. E fogások segítségével az alkalmazás helyén, illetve az egész szervezetben gyógyhatást lehet kiváltani. Manapság számos gyógy-segédeszköz, masszírozógép került forgalomba, de a kézzel végzett masszázs teljes egészében nem helyettesíthető.
Masszázs irányok:
• Gyógymasszázs: gyógyító célzattal végzett tevékenység, többnyire más fizikoterápiás eljárásokkal együtt alkalmazzák.
• Klasszikus svédmasszázs
• Speciális masszázsformák: szegment, kötőszöveti és reflexzóna masszázs
• Sportmasszázs: a sportteljesítmény javítása céljából alkalmazzák, lehet bemelegítő, tréning vagy fáradtság masszázs.
• Frissítő masszázs: egészséges, de keveset mozgó embereken végezzük, kellemes közérzetet biztosít, fáradtságot csökkent, de nem pótolja a rendszeres testmozgást.
Hatásai:
A masszázs hatása függ a kezelt testfelület terjedelmétől, az alkalmazás helyétől, az ingerek minőségétől és erősségétől. A szervezetben sokrétű, bonyolult és egymással összefüggő élettani változások jönnek lére. Ezeket 3 fő csoportra osztjuk.
A masszázs helyi hatásai: a bőrre, a bőr alatti kötőszövetre és az izomzatra vonatkoznak.
Bőr:
vérbőség keletkezik, a hőmérséklet emelkedésével. Olyan kémiai anyagok termelődnek, melyek értágító hatásúak, és a vérkeringést élénkebbé teszik. A vérkeringés fokozódása a szövetek jobb táplálkozásához, a sejtek anyagcseréjének élénküléséhez vezet, a kezelt terület felmelegszik. Meggyorsul az elhalt hámsejtek leválása. A mechanikai hatások hozzájárulnak a bőr természetes rugalmasságának megőrzéséhez. Fokozódik a faggyú és verejték elválasztás.
Bőr alatti kötőszövet:
a masszázs hatására a gazdag vér- és nyirokhálózat összepréselődik, majd kitágul, ezáltal fokozódik a keringés, amely következményeként a helyi szövetek táplálása javul és az egész szervezet nedvkeringése élénkül. A beteg testrészek és izmok felett a bőr elmozgatása révén megindul a nyirokkeringés. Eltűnnek a hűvös vizenyők, megszűnik a narancsbőr. A folyadék mellett a gyulladásos anyagcseretermékek, zsír is felgyülemlik, s mindezek felszívódása a masszázs hatására felgyorsul.
Izomzat:
A masszázzsal előkezelt izomzat teljesítőképessége növekszik, az elvégzett izommunka gyorsabb és kitartóbb lesz. Elősegíti a fáradtság megszűnését, javítja a szövetek regenerációját. Masszázzsal megelőzhetők az izmok és inak fájdalmas csomósodásai, merevsége.
Általános hatások:
A test nagy felületének kezelése az egész szervezetre kihat. Javul a vér- és nyirokkeringés, a szívműködés, légzés, gyorsulnak az anyagcsere folyamatok, javul a regeneráció.
Az idegrendszeri hatások kétfélék. Az erős, ingerlő fogások élénkítenek, fokozzák a szervezet aktivitását, míg a nyugtató jellegű fogások a test elernyedéséhez, pihenéséhez segítenek hozzá.